Nowy Rok 2007
Uczniowie pisz±...Nowy Rok 2007¦wiêtowanie Nowego Roku

Nowy Rok jest ¶wiêtowany od tysiêcy lat. W ka¿dej kulturze inaczej obchodzi siê ¶wiêto Nowego Roku. Poznaj ¶wiêta Nowego Roku z przesz³o¶ci i te obchodzone we wspó³czesnych czasach przez ludzi odmiennych kultur.

Staro¿ytne ¶wiêta

Staro¿ytny egipski Nowy Rok

Staro¿ytny egipski Nowy Rok by³ obchodzony we wrze¶niu. To by³a wielka procesja przez ca³± d³ugo¶æ rzeki Nil. Procesja prowadzi³a a¿ do Faraona. Gra³y tr±bki, bêbny i tamburyna.

Rzymski Nowy Rok

Podczas rzymskich czasów wymy¶lono nowy kalendarz i dlatego Nowy Rok zaczyna³ siê od marca, a koñczy³ w styczniu. W Nowym Roku wysy³ano prezenty do przyjació³, a nawet do cesarza. Zak³adano na zabawy ¶mieszne kostiumy.

Celtycki Nowy Rok

Celtycki Nowy Rok by³ w pa¼dzierniku i nazywa³ siê "Samhain", co znaczy³o "koniec lata". Pali³y siê ogniska, a ludzie tañczyli wokó³ nich.

Wspó³czesne ¶wiêta

¯ydowski Nowy Rok

¯ydowski Nowy Rok nazywa siê "Rosh Hashanah" i jest obchodzony w pa¼dzierniku. Specjalne nabo¿eñstwo odbywa siê w synagodze. W te dni ¯ydzi jedz± miód i rybê - miód po to, ¿eby rok by³ s³odki, a rybê po to, ¿eby wszystkiego by³o pod dostatkiem. Piecze siê specjalne okr±g³e kromki chleba. Ludzie czyszcz± swoje domy i kupuj± dzieciom nowe ubrania.

Hogmanay

Hogmanay to szkocka nazwa dnia Nowego Roku. Ludzie id± na imprezy. O pó³nocy ¶piewaj± star± piosenkê pod tytu³em "Auld Lang Syne". Jest taki przes±d, ¿e je¶li spotkasz mê¿czyznê z ciemnymi w³osami, bêdziesz mia³ szczê¶cie w nastêpnym roku.

Muzu³mañski Nowy Rok

Muzu³mañski Nowy Rok nazywa siê "Dzieñ Hijraha". To na pami±tkê podró¿y odbytej przez Muhammada z Mekki do Jeruzalem. Dzieci dostaj± prezenty i nowe ubrania.

Hinduski Nowy Rok

Wielu Hindusów obchodzi Nowy Rok w pa¼dzierniku, w tym samym czasie odbywa siê "Diwali" - ¶wiêto ¶wiat³a. Zapala siê malutkie ¶wieczki, które nazywaj± siê "diva", potem puszcza siê je jak papierowe ³ódki na jeziorach i stawach. Dzieciom opowiada siê historiê o bogach Rama i Sita.

Chiñski Nowy Rok

Nowy Rok to wielkie ¶wiêto w Chinach. Odbywa siê przez ca³y styczeñ i luty. Podczas ¶wiêta wystêpuj± tañcz±ce smoki i lwy. Z³e duchy przera¿one sztucznymi ogniami odchodz±. Ludzie zak³adaj± czerwone ubrania, bo to przynosi szczê¶cie.

¬ród³o: www.bosko.pl
wiosna2011_19