Walentynki 2007
Uczniowie pisz±...Dzieñ ¦wiêtego Walentego 2007 WALENTYNKI - to ¶wiêto zakochanych, które obchodzone jest 14 lutego. Nazwa walentynki pochodzi od imienia ¶w. Walentego, patrona zakochanych.

¦w. Walenty (czczony w³a¶nie tego dnia) by³ biskupem i mêczennikiem rzymskim, który poniós³ ¶mieræ w czasach cesarza Klaudiusza II Gota ok. 269 r. W czasie prze¶ladowañ uzdrowi³ on ze ¶lepoty córkê jednego ze s³ug cesarskich i doprowadzi³ do nawrócenia ca³ej jego rodziny. To bardzo rozgniewa³o w³adcê. Biskup zosta³ pobity maczugami, a nastêpnie ¶ciêty.

W miejscu, w którym ¶wiêty zosta³ pochowany, ju¿ w IV w. papie¿ Juliusz I kaza³ wznie¶æ bazylikê. Historia ¿ycia i ¶mierci Walentego bardzo szybko siê rozprzestrzenia³a i kult ¶wiêtego biskupa rozszerza³ siê w ca³ej chrze¶cijañskiej Europie.
Kult ¶wiêtego Walentego w polskiej tradycji religijnej jest skutkiem wp³ywów niemieckich - przywêdrowa³ do nas z Bawarii i Tyrolu. ¦wiêty Walenty czczony jest jako patron chorych na padaczkê.

W Europie Zachodniej ¶wiêty patronuje zakochanym mniej wiêcej od XV w. Niektórzy wyja¶niaj± to zbie¿no¶ci± dnia ¶wiêtego z por± ³±czenia siê ptaków w pary na Wyspach Brytyjskich. Mo¿e w³a¶nie dlatego walentynkowe kartki maj± tak du¿o motywów zwi±zanych z parkami ptaszków (g³ównie go³êbi).

Obecnie Dzieñ ¦wiêtego Walentego obchodzony jest na ca³ym ¶wiecie jako ¶wiêto mi³o¶ci. Tego dnia wysy³amy sobie kartkê z wierszykiem b±d¼ wyznaniem mi³osnym (tzw. walentynkê) albo te¿ obdarowujemy siê prezencikami.

Walentynki jest to dzieñ, w którym mo¿emy bez skrêpowania ca³owaæ siê na ulicy lub podej¶æ do upatrzonej od dawna sympatii i wrêczyæ jej li¶cik z mi³osnym wyznaniem. Tego dnia mo¿emy wpatrzeni w siebie spacerowaæ alejkami parkowymi, przytulaæ siê w kinie na romantycznym filmie i wymieniaæ siê ¶mia³ymi wyznaniami. Ten dzieñ sk³ania nas do okazania ukochanej osobie, tego co naprawdê czujemy, a na co dzieñ nie mamy czasu i sposobno¶ci, ¿eby to wyraziæ.

Walentynki zbli¿aj± siê wielkimi krokami, wiec nie czekaj do ostatniej chwili - zacznij przygotowania ju¿ dzi¶!

[¬ród³o: http://walentynki.cba.pl/]
misterium158