RYTERSKA AKADEMIA śpiewa, gra i tańczy !!!
NewsyRyterska Akademia Muzyki i Tańca 2016

Dużo radości i niezapomnianych wrażeń przyniósł dzieciom z ryterskiej Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum udział w warsztatach pn. „Mała Akademia Folkloru”, zorganizowanych 21 listopada br. przez MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Czym jest etnodizajn, jakie są tajniki powstawania tradycyjnych wzorów i motywów ludowych, jak stworzyć własny wzór i przenieść go potem na T-shirt, w sposób niezwykle kreatywny przedstawiła p. Monika Zielińska-Klimczak, angażując do działania wszystkich uczestników zajęć.

Okazją do zapoznania się z tradycyjnymi instrumentami pasterskimi było spotkanie
z p. Wojciechem Boguckim. Dzieci miały okazję zobaczyć z bliska, dotknąć i posłuchać, jak grają: dudy, basy, trombita, okaryna, skrzypco-trąbka oraz różnego rodzaju piszczałki. Same również wykonały własne piszczałki.

Całością koordynowała pomysłodawczyni Małej Akademii Folkloru, p. Monika Kurzeja.

Warsztaty w MCK SOKÓŁ to jedno z wielu działań w ramach RYTERSKIEJ AKADEMII MUZYKI I TAŃCA, tj. projektu realizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego, prowadzonego przez pomysłodawców - pracowników Urzędu Gminy w Rytrze. Projekt, w całości dedykowany ryterskim dzieciom, dzięki dużemu zaangażowaniu mieszkańców Rytra oraz wielu innym osobom sympatyzującym z Rytrem i pomysłem na Ryterską Akademię, miał szansę zaistnieć i uzyskać wsparcie finansowe z budżetu Województwa.

W ramach RYTERSKIEJ AKADEMII MUZYKI I TAŃCA zakupiono instrumenty muzyczne (skrzypce i basy), zakupione zostaną również stroje regionalne, prowadzone są warsztaty wokalno-taneczne, nauka gry na instrumentach tradycyjnych, spotkania i zajęcia wyjazdowe. Dzieci i młodzież ryterskich szkół biorące udział w projekcie tworzą jednocześnie zespół regionalny RYTRZOKI, działający pod opieką Dyrektora Szkoły p. Wiesławy Pawlik oraz prowadzących zespół nauczycieli: p. Czesławy Ryżak, p. Renaty Dudczak oraz p. Piotra Kuliga.

Działalność i występy dziecięcego zespołu uświetniają wiele lokalnych imprez i wydarzeń kulturalnych. Przyczyniają się do kultywowania tradycji górali nadpopradzkich i spuścizny kulturowej naszych przodków, upiększając ją jednocześnie swoją dziecięcą radością i zapałem.

Tekst: P.Gawlak, UG Rytro.

Zdjęcia: P.Gawlak UG Rytro, P.Gryźlak MCK Sokół, P.Augustyn MCK Sokół.

Więcej informacji: http://www.rytro.pl/pl/210/616/ryterska-akademia-spiewa-gra-i-tanczy-.html

Sądeczanin pisze: https://sadeczanin.info/kultura-edukacja-religia/ryterska-akademia-%C5%9Bpiewa-gra-i-ta%C5%84czy

misterium2011_26
Misterium Paschalne 2011